İÇ DENETİM
Ekim 25, 2014, 06:06:08 pm *
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Aktivasyon mailiniz gelmediyse buraya tıklayın.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: Değerli üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz,
Yeni yılınızı en içten dileklerimizle kutlarız. 2010 yılının herkes için sağlık, neşe ve başarı ile dolu bir yıl olmasını temenni ediyoruz.
Yeni yılda icdenetim.org' u çok daha farklı ve faydalı bir paylaşım platformu haline dönüştürmek için çalışmalarımızı başlatmış bulunmaktayız. icdenetim.org' a gösterdiğiniz ilgi ve sağladığınız destekler ve için sizlere minnettarız.

Saygılarımızla,
icdenetim.org Gönülleri

Ana Sayfa   Yardım Ara Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kamuda İç Denetim Düzenlemeleri  (Okunma Sayısı 6616 defa)
denetci
Administrator
Full Member

Üyelik Bilgileri
« : Haziran 12, 2007, 07:03:40 pm »

Merhaba,

Kamuda İç Denetim Düzenlemeleri hakkındaki görüşlerinizi almak istiyorum. Sizce düzenlemeler sağlıklı mıdır?
C@N
Global Moderator
Newbie

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #1 : Haziran 18, 2007, 10:28:21 am »

kamuda iç denetim düzenlemeleri dediğimizde şu ana kadar yapılmış çalışmalarda şunlar karşımıza çıkıyor:

5018 sayılı "Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanunu" 2003 yılında resmi gazetede yayımlandı.

12 temmuz 2006 tarihinde "İÇ DENETÇİLERİN ÇALIŞMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK" resmi gazetede yayımlandı.

iç denetim koordinasyon kurulu kuruldu.

bazı kamu kurumlarında iç denetim birimleri kuruldu ve yönetmelikleri hazırlandı. henüz TCMB ve Hazine müsteşarlığı dışında aktif olarak çalışan bir iç denetim birimi yok diye biliyorum. (yanlışım varsa arkadaşlar lütfen düzeltsin)

kamuda kurulan iç denetim birimlerinin tarafsız ve objektif olabilmeleri için bağlı olacakları makam ve iç denetçilerin atanma ve işten alınmalarına karar verecek makam oldukça önemlidir.

iç denetim koordinasyon kuruluna atanacak kişilerin herhangi bir iktidara bağlantısı olmamalı ve uluslararası literatürdeki "audit commitee" benzeri bir görevi kamu için gerçekleştirmelidir.

« Son Düzenleme: Ağustos 21, 2007, 06:10:43 am Gönderen: denetci » Logged
yakupavci
Newbie
*

Yakup AVCI

yakupavci@hotmail.com
Üyelik Bilgileri E-Posta
« Yanıtla #2 : Şubat 19, 2008, 10:04:20 pm »

5018 sayılı yasa kapsamında 31.12.2007 tarihine kadar bakanlıklar, özel bütçeli kuruluşlar, belediyeler, il özel idareleri ve üniversitelere iç denetçi atamaları yapılmıştır.

Kamuda iç denetimin etkin olması için iç denetçilerin sicil ve disiplin amirlerinin üst yöneticiler değil , iç denetim koordinasyon kurulu olması gerekir. Hem üst yöneticiye bağlı çalışmak , hem de üst yöneticinin kurmuş olduğu iç kontrol sistemlerini eleştirmek bağımsızlığı zedeler düşüncesindeyim.

Yakup AVCI
İç Denetçi
Sayfa: [1]
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.18 | SMF © 2006, Simple Machines XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!
Bu Sayfa 0.137 Saniyede 16 Sorgu ile Oluşturuldu